Kapat

MENÜ

Menü

Avni Özgürel

1948 senesinde Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise tah¬silini tamamladıktan sonra Ankara’da Ulus gazetesinde gazetecilik mesleğine başlamış, aynı zamanda İktisadî ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi-Maliye Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamlamıştır.
Bu süreçte Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber gazetelerinde ve Yankı dergisinde gazetecilik mesleğini sürdürdü. 1981 senesinde TRT için Bulgaristan Türklerinin içinde bulunduğu durumu yansıtan ilk film senaryosu olan BELENE’yi kaleme almıştır. Bu dizi filmin gördüğü ilgi dolayısıyla başkaca senaryo ve belgesel film metinleri de kaleme alan Özgürel, Gelişim Yayınları bünyesinde devam eden gazetecilik hayatını daha sonra Sabah gazetesinde ve ardından Radikal gazetesinde özel haber müdürlüğü, Doğan Yayın Grubu bün¬yesinde Yeni Ufuk gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaparak sürdürmüştür.
İşaret Taşları, Din ve Cumhuriyet, Osmanlı’ya Hasret Topraklar, Ayrılıkçı Hareketler adlı kitapları yayımlan¬mış olan Özgürel, belgesel/dramatik film yazarlığını da sürdürmektedir. Gerek TRT gerekse Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen pek çok belgesel filmin yanı sıra, Zincirbozan ve Büyük Oyun adlı sinema filmlerinin senaryo yazarlığını yaptı. Halen Yeni Birlik gazetesinin imtiyaz sahibidir.

11 ürün listelendi.
www.kitapyurdu.com'a git.